Po wielu miesiącach ciężkiej pracy, firma Hyperion wypuściła z dawna oczekiwaną aktualizację systemu AmigaOS. Na forach już od dłuższego czasu sporadycznie pojawiały się informacje od developerów systemu, czego będzie można się spodziewać w nowej wersji. W końcu jednak doczekaliśmy się oficjalnej informacji. Jak oznajmia producent, wersja 3.1.4 jest niemalże taką zmianą w stosunku do pierwotnej 3.1, jak mocno już podstarzała wersja 3.9 (wydana w 2000 roku z późniejszymi aktualizacjami tzw. BoingBags).
Posiadacze klasycznych Amig z procesorami 68k w końcu dostali odświeżony, unowocześniony interfejs użytkownika, nowe ikony i wiele, wiele innych usprawnień: poprawek od wieków nie łatanych błędów i stabilności. Lista zmian zawiera ponad 320 tysięcy pozycji, pokrywających niemalże każdy aspekt systemu – od bootmenu po definicje typów danych.
– zostało dodanych, zaktualizowanych lub naprawionych ponad 20 modułów Kickstartu i innych niskopoziomowych komponentów systemu związanych z obsługą dysków
– natywne wsparcie dla wszystkich procesorów z rodziny Motorola 68k – od 68000 po 68060
– wsparcie dla dysków twardych o dużej pojemności
– unowocześniony Workbench („tak potężny jak 3.9”) wraz z nowymi lub odświeżonymi programami konfiguracyjnymi, a także narzędziami takimi jak DiskCopy czy Format w pełni obsługującymi wielkie partycje. Narzędzia do obsługi drukarek, dysków twardych i innych urządzeń zostały naprawione i zaktualizowane.
– DiskDoctor któremu w końcu można zaufać i powierzyć odzyskanie danych z uszkodzonego systemu plików 😉
– wiersz poleceń CLI/Shell ze wszystkimi swoimi komendami został przepisany i unowocześniony: natywna obsługa znanych z „uniksów” potoków, soft i hard linków czy długich nazw plików.
– „Mądrzejszy”, szybszy i wielowątkowy CrossDos (możliwość czytania nośników z systemami plików PC) oraz obsługa systemu plików CD-ROM z rozszerzeniami Rockridge, Joliet czy UDF
– przepisane i odpluskwione sterowniki drukarek e wsparciem dla PCL i PostScriptu z zachowaniem obsługi starych urządzeń jak drukarki NEC czy Espon
– opcjonalna, „upgrade’owalna” biblioteka intuition.library, umożliwiająca przesuwanie okien poza ekranem dla natywnych urządzeń wyświetlających oraz tych zgodnych z Picasso96 (RTG)
– „Profesjonalnie zaprojektowany” zestaw kolorowych ikon wraz z tymi tradycyjnymi, cztero-kolorowymi
Nowy system jest już do kupienia i pobrania w wersji elektronicznej za cenę ok 128 zł ze strony Hyperionu.
(zdjęcia: www.hyperion-entertainment.com)