Amiga OS 3.1.4 – aktualizacja dla „klasyków” od Hyperiona coraz bliżej?

Workbench 3.1 z pakietem BetterWB
Workbench 3.1 z pakietem BetterWB

Powstał ponad 30 lat temu. Wydawałoby się, że jego rozwój powinien zatrzymać się w raz z upadkiem firmy Commodore i końcem ery Amigi. A tym czasem, być może już niedługo, dostaniemy jego aktualizację.

Podczas zeszłorocznego party Amiga32 w Niemczech, firma Hyperion zapowiedziała aktualizację systemu AmigaOS 3.1. Oprócz opublikowanej wówczas listy zmian, niewiele można było się od tamtego czasu oficjalnie dowiedzieć. Światło na aktualny stan prac rzucają posty zamieszczone ostatnio na forum amiga.org przez głównych programistów AmigaOS – Thomasa Richtera i Olafa Barthela.

Ponadto co już wiemy o usuwaniu błędów i zapowiadanych wcześniej poprawkach, Thomas i Olaf piszą o następujących zmianach:

  • Nowa wersja programu Disk Doctor która będzie badać zawartość woluminów wyszukując usterki w systemie plików oraz kopiować zawartość drzewa katalogów na inny wolumin. Będzie wspierał długie nazwy plików oraz duże partycje. Na każdy gigabajt partycji potrzebował będzie jednego megabajta pamięci RAM. Poprawiona zostanie wydajność i stabilność. Jak pisze Olaf: „nie mogę obiecać, że korzystanie z nowego Disk Doctora będzie przyjemnym doświadczeniem, ale z całą pewnością powinno być o wiele mniej ekscytujące niż było ze starym” 🙂
  • Dotychczasowy CDFS zostaje zastąpiony systemem plików dla napędów CD pochodzącym z AmigaOS 4
  • CrossDOS – czyli oprogramowanie pozwalające na odczyt np. dyskietek czy kart SD zapisanych w PC-towych systemach plikowych, będzie wspierało długie nazwy plików oraz systemy FAT16, FAT24 i FAT32 – pozwoli to na bezproblemowe przenoszenie danych z PC.
  • CrossDOS, a także nowy CDFS, będą teraz wielowątkowe, co oznacza, że nie będą już zamrażały Workbencha podczas pracy
  • Zostanie użyty (lub przynajmniej jakaś jego część) Workbench tworzony przez Olafa Barthela dla systemu AmigaOS 3.5 i nowszych
  • Programy MagTape i Edit zostały usunięte. Jak piszą panowie – Edit cierpiał na wiele bugów i ograniczeń. Czyżby miał być zastąpiony np. Reditem jak w pakiecie BetterWB?
  • Biblioteki workbench.library oraz icon.library „już są za duże by zmieścić się w ROMach”, więc będą w dystrybucji. Będą też potrzebować więcej RAMu, „więc tego zastanie mniej na low-end’owych maszynach. Prawdopodobnie nie będą działać na gołych 512 KB.” No cóż, ktoś jeszcze działa na Amidze 500 bez jakiegokolwiek rozszerzenia? 🙂

Richter napisał, że jeszcze wiele elementów nowych funkcjonalności musi zostać przetestowana oraz szukają nowych beta testerów.

Kiedy nowy-stary system zostanie opublikowany oraz ile będzie kosztował? Jak zwykle, nam Amigowcom pozostaje poczekać aby poznać odpowiedzi na te pytania. W chwili obecnej, aby legalnie stać się posiadaczem systemu 3.1, można go zakupić w raz z pakietem Amiga Forever (Plus Edition) od Cloanto (29,95 euro) lub osobno – jako obrazy dyskietek (9,95 euro). Cloanto sprzedaje system wraz ze swoim zestawem poprawek.

W tle tworzenia nowej wersji systemu mamy wciąż trwającą wojnę prawną Hyperion kontra reszta świata. Sytuacja prawna do systemu Amigi jest już wystarczająco skomplikowana, a oliwy do ognia dolał ostatnio Hyperion wręczając pozwy (do końca nie wiadomo konkretnie o co) firmie Cloanto, następcom prawnym Amiga Inc. i paru innym podmiotom. Jak wiemy z historii, Hyperion podpisał umowę z Amiga Inc. na stworzenie wersji 4 systemu. Wciąż zresztą go rozwija, np. dostosowując do płyt głównych Tabor dla komputerów AmigaOne A1222. System 4.1 w wersji elektronicznej na klasyczną Amigę z akceleratorem posiadającym procesor PowerPC (lub np. dla emulatora WinUAE) można kupić w sklepie internetowym Hyperionu za 29,95 euro. Tymczasem Cloanto wcześniej dostało prawo do sprzedaży systemów 1.3-3.1 wraz ze swoim pakietem emulacyjnym Amiga Forever (opartym m.in. o WinUAE), a w 2015 r. zaczął sprzedawać go również z systemem 4.1 (obecnie jednak już tego nie robi). Trwają przepychanki pomiędzy firmami, a sytuacja staje się nie do zniesienia do tego stopnia, że programiści systemu (notabene – pracujący nad aktualizacją na zlecenie Hyperionu) w swym liście otwartym apelują do obu firm o opamiętanie się dla dobra całej amigowej społeczności.

Jak ta sytuacja wpłynie na wydanie AmigaOS 3.1.4? Nie wiadomo, ale źle to wszystko wygląda. Poczekamy – zobaczymy. Jak zwykle 🙂

UPDATE:
24.04.2018
Firma Hyperion Entertainment CVBA na swojej stronie na Facebook’u opublikowała informację, że wznawia sprzedaż systemu 3.1 w wersji cyfrowej do pobrania. Za kwotę 9,95 euro dostajemy obrazy dyskietek zbudowane z oryginalnego kodu źródłowego, w raz z poprawkami pozwalającymi na bezproblemową instalację z innego nośnika niż 6 dyskietek, a także wprowadzające zgodność z Amigą 4000T. Jako bonus otrzymujemy darmową kopię systemu 1.3.3, również z poprawkami. System na chwilę obecną dostępny jest jedynie w Europejskiej Strefie Ekonomicznej, ale jak pisze Hyperion, pracują na tym, aby był dostępny na całym świecie. Więcej szczegółów na stronie .

3 komentarze

  1. Pingback:Hyperion wydaje OS 3.1.4 – AMIGA.DEVZINE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *